Jak OFE inwestują nasze pieniądze?

Czy zastanawialiście się kiedyś, po co powstał drugi, obowiązkowy filar ubezpieczeń społecznych i emerytalnych? Czym Zakład Ubezpieczeń Społecznych różni się od Otwartych Funduszy Emerytalnych? Skąd się biorą pieniądze na obecnie wypłacane emerytury i jakie będzie źródło naszych emerytur? W jaki sposób OFE inwestują kapitał pochodzący z naszych składek i co będzie w przypadku, gdy te inwestycje okażą się nieudane? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

Skoro w wyniku reformy emerytalnej Otwarte Fundusze Emerytalne w ogóle powstały i przejęły część kapitału, który dotąd zasilał wyłącznie konto ZUS-u, logicznym wydaje się, że spełniają inną funkcję niż Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Główną różnicą w funkcjonowaniu tych dwóch instytucji jest sposób traktowania naszych pieniędzy. Składki, które odprowadzamy do ZUS-u wędrują od razu do dzisiejszych emerytów, natomiast pieniądze wpłacane na konta funduszy są inwestowane i pomnażane, aby w przyszłości mogły stać się częścią naszej emerytury. W jaki sposób fundusze inwestują, by kapitał się powiększał? Głównie wykupują obligacje skarbowe, grają na giełdzie, zakładają lokaty, czyli korzystają z powszechnie dostępnych narzędzi. Wszyscy wiemy, że obracanie pieniędzmi może przynosić zyski, bywają jednak gorsze okresy, mniej udane inwestycje, cięższe czasy i wówczas, zamiast zarabiać, tracimy pieniądze. Fundusze, korzystają z dostępnych instrumentów finansowych na takich samych zasadach jak inni użytkownicy, w związku z tym, również mogą stracić. Jednak nad bezpieczeństwem ich inwestycji czuwa Komisja Nadzoru Finansowego, sprawdzając dwa razy w roku stopę zwrotu, jaką osiągają (na tej podstawie zwykle wybieramy fundusz dla siebie). W przypadku, gdy fundusz nie zarobi wystarczająco dużej kwoty, czyli nie osiągnie minimalnej stopy zwrotu,  Powszechne Towarzystwo Emerytalne, do którego należy, musi z własnej kieszeni dopłacić różnicę. Nie ma jednak obaw, że fundusz zbankrutuje, a nasze sumiennie co miesiąc odkładane pieniądze znikną w czarnej dziurze nicości. Chroni nas przed tym gwarancja Skarbu Państwa, który w wypadku trudnej sytuacji funduszu i towarzystwa emerytalnego musi uchronić je przed bankructwem, aby nasz kapitał pozostał bezpieczny.

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy emerytalnej, do OFE trafia 2,3% naszego wynagrodzenia, czyli o 5% mniej niż na początku. Jednak w najbliższych latach udział ten ma wzrosnąć do 3,5%. Kapitał funduszy nie będzie więc przyrastał w wyniku składek w takim tempie jak dotychczas, jednak w wyniku korzystnych inwestycji może  również zarabiać na nasze przyszłe świadczenia. Wszystko zależy od korzystnych inwestycji i koniunktury.

Miejmy nadzieję, że wszelkie okoliczności będą dla nas jak najbardziej korzystne, ponieważ na nasze emerytury będzie pracowało znacznie mniej osób, niż pracuje na świadczenia dzisiejszych emerytów. Wówczas pieniądze zgromadzone na koncie funduszu będą dodatkowym zastrzykiem gotówki do naszej podstawowej emerytury, która według prognoz ma nie być zbyt wysoka. Szacuje się bowiem, że w ciągu najbliższych dziesięcioleci procentowy stosunek świadczeń emerytalnych będzie malał w odniesieniu do średniej pensji. W 2075 roku ma spaść do 30%. Zobaczmy, jaki to drastyczny spadek i kolosalna różnica dla osób, które z dnia na dzień będą musiały przyzwyczaić się do ogromnego spadku jakości życia, który nastąpi w wyniku tak znacznej redukcji świadczeń emerytalnych. Miejmy zatem nadzieję, że szacunki te okażą się błędna, ale na wszelki wypadek zainteresujmy się bardziej swoją przyszłością i zorientujmy się, w jaki sposób możemy poprawić swoje emerytalne perspektywy.

Promocja! Otwórz dzisiaj Konto z Lwem Direct – nowoczesne konto oferujące pełny dostęp do pieniędzy przez internet, telefon, sieć bankomatów i w razie potrzeby sieć oddziałów. Konto można uruchomić w kilka minut. Dostępne opcje: konto z Lwem Direct > 26, Konto z Lwem Komfort, Otwarte Konto Oszczędnościowe.

sprawdź teraz

Klienci, którzy zdecydują się na kredyt gotówkowy w Getin Banku mają możliwość skorzystania z atrakcyjnego oprocentowania, niskich rat oraz kredytu bez zaświadczeń do 20 000 zł. Sprawdź różne warianty kredytu gotówkowego – z premią, na wyciąg z konta, dla emerytów, dla rolników, na oświadczenie.

sprawdź teraz

Expander już od 13 lat doradza swoim klientom. Eksperci bezpłatnie pomagają wybrać jedną z 200 ofert kredytowych w jednym z 20 banków. Aby skorzystać z całej gamy kredytów hipotecznych, lokat i programów oszczędnościowych, wystarczy umówić się na spotkanie z ekspertem finansowym.

sprawdź teraz

FaktoringBroker oferuje swoim klientom kilkanaście instytucji factoringowych, bezpłatne doradztwo doświadczonego brokera oraz factoring z regresem, bez regresu, eksportowy, odwrotny i samorządowy. Zawierając umowę faktoringu, dostawca nie tylko zapewnia sobie wygodne źródło finansowania, ale też uzyskuje wsparcie w procesie zarządzania należnościami.

sprawdź teraz