8 etapów dochodzenia do bogactwa

Zwykłe życie jest procesem, który trwa i ewaluuje. Miewamy w nim gorsze i lesze etapy, a część z nich związana jest ściśle z naszymi finansami. Droga dochodzenia do naprawdę dużych pieniędzy obejmuje kilka etapów i żaden z nich nie jest możliwy do spełnienia, bez pokonania poprzedniego. Sprawdź, na którym z nich jesteś i zastanów się, jak wspiąć się na kolejny szczyt piramidy prowadzącej do zamożności.

1. Zaspokojenie podstawowych potrzeb

To akurat nie jest temat do dyskusji, podstawa, czyli elementarne potrzeby: mieszkanie, jedzenie, woda, odzież. Zabezpieczenie podstaw bytowych to podstawa bezpieczeństwa.

2. Spłata długów

Długi to źródło wielu problemów, ale przede wszystkim powód do ogromnego stresu. Osoby zadłużone są niespokojne i odczuwają presję, stale myślą o tym, czy będą mieć z czego spłacać pożyczki i nieustannie martwią się o przyszłość. Długi sprawiają, że godzimy się w życiu na różne kompromisy: wykonujemy nielubiana pracę, nie umiemy się sprzeciwić, choć przełożony zasypuje nas obowiązkami, a często pracujemy zdecydowanie ponad nasze siły. Pozbycie się długów to pozbycie się ogromnego obciążenia.

3. Zbudowanie funduszy bezpieczeństwa

Pierwsze zaoszczędzone w życiu pieniądze trzeba przeznaczyć na tak zwany fundusz awaryjny. To pieniądze, które przydają się w razie niespodziewanych awarii, nieoczekiwanych usterek itp. Kolejny fundusz dotyczy wydatków nieregularnych. To z kolei pieniądze, na rzeczy, o których wiemy, że się zdarzą i teoretycznie nie powinniśmy być nimi zaskoczeni, ale niestety zbyt często jesteśmy. Jakoś zapominamy, że co roku wyjeżdżamy na wakacje, płacimy ubezpieczenie za samochód itp. To spore kwoty, które powinniśmy gromadzić systematycznie. Zbudowanie tych dwóch rodzajów oszczędności przede wszystkim chroni nas przed zadłużaniem się. Kolejny poziom to poduszka bezpieczeństwa, która jest nam potrzebna na wypadek utraty pracy czy problemów ze zdrowiem.

4. Poprawa standardu

Na tym etapie możesz już pozwolić sobie na spełnienie swoich zachcianek. W końcu życie mamy tylko jedno i nikt nie twierdzi, że ma być pełne wyrzeczeń. Tylko chodzi o rzeczy małe i pozostające w granicach twoich możliwości finansowych, ale za to takie, które faktycznie dają ci szczęście i poprawiają twoje samopoczucie.

5. Inwestycje nadwyżek

Na tym etapie życia powinieneś już mieć nadwyżki finałowe, czyli pieniądze, które możesz przeznaczyć na inwestycje. To wszystko po to, abyś z czasem mógł osiągnąć z nich zyski, aby to one pracowały za ciebie. Wolne środki nie mogą leżeć na koncie i marnować przez stale rosnącą inflację. Po prostu trzeba inwestować.

6. Dodatkowe źródła dochodów

Trzeba stale poszukiwać dodatkowych źródeł dochodów, bo jedna praca nie zapewnia nam stale stabilizacji. Owszem, może być satysfakcjonująca i dochodowa, ale zawsze warto pracować nad dodatkowymi umiejętnościami i rozwijać swój talent, po to, by z czasem przekształcić go we własny biznes.

7. Zbudowanie dochodu pasywnego

Wiele mówi się o dochodzie pasywnym i robi z niego marzenie wielu z nas. Idealnie pasywny dochód, czyli taki, który nie wymaga żadnego nakład pracy, w praktyce raczej nie istnieje. Nawet kochane przez Polaków nieruchomości, kupowane pod wynajem, wymagają obsługi.

8. Całkowita wolność

Przejście wszystkich wymienionych etapów to gwarancja całkowitej niezależności finansowej, pod warunkiem, że na każdym z nich przestrzegasz kilku zasad: stale dbasz o zwiększenie dochodów, przynajmniej połowę zarobionych pieniędzy odkładasz i uczysz się systematycznego inwestowania.

Zostaw komentarz