Mieszkanie, czy jednak dom – co się opłaca?

Kupić mieszkanie, czy wybudować dom – to częste pytanie osób, które poszukują swojego miejsca na ziemi. Deweloperzy bardzo chętnie reklamują swoje inwestycje hasłem „dom w cenie mieszkanie”. Faktycznie, zwykle analiza rynku nieruchomości potwierdza, że zakup trzypokojowego mieszkania w centrum miasta to porównywalny koszt, co zrealizowanie inwestycji jednorodzinnej o powierzchni 150 metrów na działce podmiejskiej. Oczywiście w grę wchodzi budowa bardzo prostego budynku, parterowego i niepodpiwniczonego lub zakup lokalu w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej (sprawdź domy na sprzedaż na domy.czest.pl).

Koszt zakupu nieruchomości nie jest jednak jedynym, na który trzeba zwrócić uwagę. Równie istotne są późniejsze koszty utrzymania. W kalkulacji trzeba uwzględnić: finansowanie nieruchomości (kredyt), utrzymanie bieżące, dojazdy i ewentualne koszty alternatywne (czas dojazdu). Łatwo zauważyć, że także tu kwoty mogą być porównywalne. Atutem mieszkania w bloku będzie niewątpliwie lokalizacja, zdecydowanie zmniejszająca koszty dojazdu. Mieszkańcy bloku, mają zazwyczaj do dyspozycji komunikację miejską, dojeżdżającą nie tylko do centrum, ale też do pozostałych dzielnic. Jednocześnie, na osiedlach wielorodzinnych nie brakuje sklepów, punktów usługowych, szkół i przedszkoli. Z kolei Ci, którzy decydują się na mieszkanie w domu na przedmieściach muszą wszędzie dojeżdżać. Zdarza się, że nawet sklepy są oddalone od ich miejsca zamieszkania. Samochód, a w przypadku dwóch dorosłych i pracujących poza domem osób nawet dwa samochody, stają się koniecznością. Trzeba także pamiętać o czasie, który tracimy na dojazdy. Czas ten potrzebny jest także na spełnianie dodatkowych obowiązków, związanych z właściwym utrzymaniem domu. W grę wchodzi nie tylko sprzątanie, ale też odśnieżanie, koszenie trawnika czy pielęgnacja ogrodu. Zgodnie z prawem budowlanym niezbędne jest dokonywanie drobnych przeglądów instalacji gazowej czy przewodów kominowych. Konieczne są regularne przeglądy elewacji, rynien czy pokrycia dachowego. Oczywiście część z nich trzeba wykonywać odpłatnie. W mieszkaniu w bloku, głównym kosztem jest czynsz płacony wspólnocie lub spółdzielni. Jego wysokość zależy od lokalizacji, metrażu, liczby domowników. W czynszu mieści się zazwyczaj opłata za koszty administracyjne utrzymanie części wspólnych, remonty czy ryczałt za ogrzewania. Pozostałe opłaty: za wodę, ścieki, wywóz śmieci prąd czy gaz regulowane są odrębnymi rachunkami, związanymi ze zużyciem. Te będą porównywalne z mieszkaniem w domu. Nie dotyczy to okresu zimowego, gdy koszt ogrzewania w domku może być zdecydowanie wyższy niż mieszkania w bloku. Trzeba jednak zauważyć, że rozwój technologii energooszczędnych powoduje, że z roku na rok opłaty te są coraz niższe.

Atutem domu jest prywatność i wygoda. Za ścianą nie mieszkają hałaśliwi sąsiedzi, nikomu nie przeszkadzają nasze hałasy, remonty czy zwierzęta domowe. Dysponujemy także większą przestrzenią z dodatkową powierzchnią rekreacyjną ogrodu.

Zostaw komentarz