Awizo gotówki w banku

Wydawać by się mogło, że skoro mamy na rachunku, czy na lokacie spore kwoty to ich wypłata nie stanowi problemu. Niestety wypłaty większej gotówki wymagają w większości banków zarezerwowania. Odbywa się to przy pomocy tzw. awizowania.

Dlaczego tak się dzieje i czy to cos kosztuje?

W dobie rozwijającej się bankowości internetowej nie przykładamy większej wagi do sytuacji, gdy nagle potrzebna nam będzie wypłata jednorazowa większych pieniędzy. Udajemy się do oddziału banku i niestety odchodzimy z niczym. Większość banków ustala możliwą do wypłaty kwotę indywidualnie. Od ręki wypłacimy gotówkę do 20 tysięcy zł, a w niektórych bankach nawet do 50 tysięcy złotych. Wysokość ustalana jest także dla konkretnej placówki. Zrozumiałe jest, że mniejsze jednostki umożliwiają wypłatę mniejszych pieniędzy w kasie bez rezerwacji. Jeśli z lokaty, czy konta chcemy wypłacić więcej musimy wcześniej awizować wypłatę.

Kiedy i jak trzeba awizować wypłatę gotówki?

Warto wcześniej dowiedzieć się w placówce, jakie kwoty i na jakich zasadach mogą być wypłacane bez konieczności awizacji. Najczęściej banki chcą mieć 2 dni na zorganizowanie odpowiedniej kwoty, choć wiele banków upora się z tym nawet w jeden dzień (Volkswagen Bank, PEKAO SA, ING. Są jednak banki, które terminy mają dłuższe (Citi Handlowy czy Raiffeisen Polbank). Należy podkreślić, że po złożeniu dyspozycji i umówieniu się na termin realizacji wypłaty jest to wiążące. Bezpodstawne pominięcie wypłaty zarezerwowanej gotówki często kosztuje (zwykle od 0,2 do nawet 1% awizowanej sumy). Odnośnie konsekwencji związanych ze zmianą decyzji o pobraniu środków też należy sprawdzić, co nam grozi. Karne opłaty, zwłaszcza przy dużych kwotach mogą być dla nas odczuwalne.

Dlaczego bank nie wypłaca większych kwot w okienku?

Zwykle związane jest to z kwestiami bezpieczeństwa (banki nie przechowują w sejfach zbyt wielu pieniędzy) i konieczności zachowania płynności przez cały dzień pracy. Niestety rzadko pamiętamy o formalnościach, zatracając się we własnych potrzebach. Na uwagę zasługuje tez fakt, że banki, najczęściej dotyczy to klientów bankowości internetowej, za każde operacje w placówce (wpłaty czy wypłaty z takiego rachunku/lokaty) mogą naliczać opłaty. Wszystkie tak szczegółowe zapisy znajdują się w umowie rachunku, z którą wypada się zapoznać, zwłaszcza dotyczy to tych zapisów, które dotyczą konkretnej sytuacji, w której się znajdziemy. Wówczas unikniemy i straty czasu, i często pieniędzy.

Zostaw komentarz