Polska reforma emerytalna sprzed ponad dziesięciu lat narzuciła na każdego płatnika składek zdrowotnych i emerytalnych konieczność podpisania umowy z należącym do drugiego filara ubezpieczeń jednego z kilkunastu działających w Polsce Otwartych Funduszy Emerytalnych. W związku z tym, watro jest zorientować się, spośród czego wybieramy i zdecydować jak najlepiej, ponieważ pieniądze gromadzone w OFE, będą wartością dodaną do naszych przyszłych emerytur.
Obecnie w Polsce funkcjonuje czternaście Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wbrew pozorom wybór nie ogranicza się do zdecydowania na współpracę z największym i posiadającym największy kapitał. Oto kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia w ramach drugiego filara.
Po pierwsze podstawą rozliczeniową z Funduszem są jednostki rozrachunkowe. Raz do roku nasz fundusz ma obowiązek przedstawić nam stan konta. Jednak w każdej chwili możemy sami sprawdzić stan naszych finansów przez Internet. Kapitał, który wpłacamy na konto funduszu jest stale inwestowany, w celu pomnożenia. Stąd też wielkość całego kapitału zakładowego funduszu powinna być dla nas cennym wskaźnikiem. Im większa jest to kwota, tym większych inwestycji można za jej pomocą dokonywać. Jednak rynek nie działa na zasadzie: zyskują ci, którzy najwięcej zainwestowali. Dlatego bardzo ważne jest aby poza wielkością kapitału, zwracać uwagę także na bardzo istotny wskaźnik, jakim jest stopa zwrotu. Są to w rzeczywistości wyniki inwestycji funduszu, a więc wskaźnik informujący, czy nasze pieniądze generują zyski oraz na jakim poziomie owe zyski się znajdują. Najprościej odszukać w sieci najbardziej aktualny ranking funduszy ze względu na stopę zwrotu i śledzić go przez jakiś czas w celu upewnienia się, czy wysoka pozycja jest ugruntowana, czy też była jedynie dziełem przypadku.
Warto także zwrócić uwagę, jak wysokie koszty musimy pokryć współpracując z konkretnym OFE. Każdy fundusz pobiera opłaty od składek i opłaty za zarządzanie. Dzięki porównaniu tych kosztów, będziemy mogli wybrać najbardziej korzystną dla nas ofertę. Jeśli także zdecydujemy się zmienić fundusz, przed upływam dwóch lat członkowstwa, również będziemy musieli wnieść odpowiednią opłatę, zwykle jej wysokość waha się w zależności od czasu, jaki upłynął od podpisania umowy.
Nie bez znaczenia oczywiście przy wyborze ubezpieczenia w drugim filarze będzie możliwość komunikacji dostępnymi kanałami. Warto wybrać taki fundusz, z którym można pozostawać w stałym kontakcie choćby poprzez przeglądanie aktualnych informacji na stronie internetowej. Dlatego zajrzyjmy na poszczególne witryny, aby mniej więcej zorientować się w ich treści, a także sprawdzić, z jaką częstotliwością klienci informowani są o aktualnościach.
Obserwujmy na bieżąco rankingi Komisji Nadzoru Finansowego, bowiem rynek jest bardzo dynamiczny i sytuacja ciągle się zmienia. Nam zaś przysługuje prawo czterokrotnego zmienienia funduszu w ciągu roku (jednak pamiętajmy o opłacie, którą dodatkowo będziemy musieli uiścić jeśli nasza współpraca nie trwała przynajmniej dwa lata). W takim przypadku, dotychczas zgromadzone środki zostają przelane na konto w naszym nowym funduszu emerytalnym. Pamiętajmy, że w grę wchodzi nasza przyszłość, standard naszego życia na stare lata, dlatego już dziś zadbajmy w maksymalny sposób o jakość naszej starości. Niech nas nie przeraża pozorna trudność decyzji, mamy dostęp do bardzo wielu źródeł i nie wahajmy się z nich korzystać.