Kredyt hipoteczny zaciągamy zazwyczaj na 20-30 lat. Niestety trudno jest przewidzieć, jak potoczą się nasze losy, czasami w między czasie decydujemy się na sprzedaż nabytej nieruchomości, czy w tym wypadku będziemy musieli spłacić całe zobowiązanie?
Chociaż wiele osób obawia się takiej sytuacji, zabezpieczenie hipoteczne można przenieść i nadal spłacać raty kredytu. Niestety jest to usługa płatna i zazwyczaj na taką zmianę trzeba czekać kilka tygodni. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, dlatego trudno jest określić dokładny czas trwania tej procedury. Poza tym w takiej sytuacji klient musi liczyć się z tym, że bank ponownie zweryfikuje jego zdolność kredytową oraz oszacuje wartość proponowanego zabezpieczenia kredytu.
Formalności
Zmiana zabezpieczenia hipotecznego przebiega identycznie, jak w przypadku ustanawiania hipoteki za pierwszym razem. W celu dokonania weryfikacji wartości nieruchomości oraz jej stanu prawnego, należy dostarczyć następujące dokumenty:
– wniosek kredytowy, w którym zaznaczymy zmiany, o jakie wnioskujemy,
– zaświadczenie potwierdzające uzyskiwane dochody,
– dokumenty potwierdzające stan prawny nieruchomości, na której ma zostać ustanowiona hipoteka (rodzaj dokumentów będzie zależał od rodzaju nieruchomości).
Koszty zmiany zabezpieczenia kredytu hipotecznego
Jeżeli bank rozpatrzy nasz wniosek o przeniesienie hipoteki pozytywnie, do umowy zostanie sporządzony specjalny aneks, za który będziemy musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od oprocentowania, które może kształtować się na poziomie 2%. W tym wypadku, jeżeli do spłacenia zostało nam 200 tys. złotych, za zmianę zabezpieczenia kredytu hipotecznego zapłacimy aż 4 000 zł. Oprócz tego, poniesiemy również koszty związane z czynnościami, jakie bank wykona w ramach ponownej analizy wniosku. Na szczęście, dziś większość banków ustala stałą opłatę, która zazwyczaj nie przekracza 1000 zł.