Decyzja o kredycie hipotecznym najczęściej jest przemyślana – w końcu to zobowiązanie na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Często jednak w życiu zdarzyć się mogą sytuacje, gdy mieszkanie, czy dom w jakim mieszkamy, a który zabezpieczony jest hipoteką już nam nie odpowiada. Na szczęście kredyt taki nie sprawia, że jesteśmy w sytuacji bez wyjścia. Jeśli chcemy zmienić miejsce zamieszkania, czy obecny dom/mieszkanie stają się dla nas za małe, możliwa jest zmiana. Hipoteka może zostać przeniesiona na nową nieruchomość i nadal spłacamy kredyt zaciągnięty uprzednio. Oczywiście najprościej by było spłacić kredyt i sprzedać mieszkanie, ale często to raczej mało realne. I nie do końca opłacalne. Jakie zatem dokumenty należy przygotować do banku, by starć się o zmianę zabezpieczenia?
Ile to kosztuje?
Po pierwsze należy mieć świadomość, że formalności związane ze zmianą zabezpieczenia hipotecznego mogą potrwać. Zwykle do kilku tygodni. Każdy przypadek rozpatrywany jest przez bank indywidualnie, a do zmiany konieczne będzie ponowne badanie zdolności kredytowej i oszacowanie wartości nieruchomości. Do wniosku kredytowego konieczne będzie dołączenie zaświadczeń o zarobkach, dokumentacji dotyczącej stanu prawnego nowej nieruchomości, zaświadczenia o braku zadłużenia itd. w zależności od procedur danego banku.
Ile kosztuje zmiana zabezpieczenia?
Oprócz kosztów związanych z dokumentami, jakie musimy dostarczyć do banku (operaty, wyciągi KW czy zaświadczenia) konieczne będzie poniesienie kosztów wynikających z aneksu do umowy, bo w takiej formie nastąpi przeniesienie zabezpieczenia na nową nieruchomość. W sumie koszt takiego „zabiegu” waha się w granicach od kilkuset d nawet kilku tysięcy zł. Niektóre banki pobierają prowizję – ustalony procent od kwoty pozostałej do spłaty. Konieczne będzie opłacenie, jak w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego, wszelkich kosztów związanych z wyceną, rzeczoznawca itd. Samo przeniesienie zabezpieczenia zwykle kosztuje do 1000 zł.
Warto zaznaczyć, że przeniesienie hipoteki w większości banków możliwe jest tylko na droższą niż obecna nieruchomość. Nie stoi na przeszkodzie istniejące zabezpieczenie hipoteczne na nowej nieruchomości, pod warunkiem, że nie jest ona zadłużona.