Krajowy Rejestr Długów, czy warto się sprawdzić?

Krajowy Rejestr Długów BIG powstało w 2003 roku na mocy ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Zajmuje się obsługą nie tylko jednoosobowych firm, ale także małych przedsiębiorstw i potężnych korporacji. System łączy wszystkie branże i gałęzie gospodarki w Polsce. Po zmianie przepisów ograniczenia BIG uległy zmniejszeniu, by obsługiwać także osoby fizyczne, samorządy i wierzycieli wtórnych.

Właścicielem KRD od 2008 roku jest Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Jest członkiem międzynarodowej organizacji ACCIS, a od 2013 roku także Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Banków i Instytucji Finansowych przy PKPP Lewiatan. KRD jest certyfikowany według norm ISO, a przestrzeganie obowiązków KRD nadzoruje BSI Management sp. z o.o.

Zadania Krajowego Rejestru Długów

Ustawa nakłada na KRD obowiązek przyjmowania, przechowywania i udostępniania informacji i zgromadzonych danych gospodarczych. Powyższe są stale dostępne, gdyż powyższe odbywa się poprzez Internet. Dane o dłużnikach dostarczane są zwykle przez samych przedsiębiorców. To oni są także odbiorcami tych danych. Dzięki takiej bazie nieuczciwi kontrahenci czy inni dłużnicy przestają być anonimowi, o ich poczynaniach może dowiedzieć się każdy zainteresowany. Mobilizuje ich to często do zapłaty zaległości, gdyż figurując w bazie KRD przestają być wiarygodni dla innych.

Z informacji zgromadzonych w bazie korzysta dziennie wiele osób. Dodatkowe opcje sukcesywnie wprowadzane przez KRD, jak serwis ochrony przedsiębiorcy, dopisywanie zadłużenia, wezwania do zapłaty i sprawdzanie firm często pozwalają uchronić przedsiębiorców (choć nie tyko) przed nieuczciwymi kontrahentami. Czasem warto sprawdzić samego siebie, by reagować na ewentualne informacje zapisane w BIG.

Jak sprawdzić informacje na swój temat?

Nic prostszego. Wystarczy założyć konto FairPay w serwisie, potwierdzić dane identyfikacyjne i tożsamość i zalogować do serwisu. Kolejny etap to pobranie raportu zawierającego m. In informacje na temat opłaconych w terminie zobowiązań, ewentualnych braków zapłaty. Warto, choćby przed staraniem się o kredyt. System przewidział również możliwość alertów, w przypadku pojawienia się nowych zapisów na koncie.

Ile to kosztuje?

Kompletnie nic. W ramach pakietu na 12 miesięcy za darmo można monitorować siebie, rejestr zapytań, sprawdzenie 2 firm, siebie i dopisać 10 dłużników w miesiącu. Dzięki temu, że posiadamy konto możliwe jest więc sprawdzenie swojej wiarygodności, ale i innych firm, np. z którymi chcemy współpracować.

Podsumowując, Krajowy Rejestr Długów to bardzo przydana, zwłaszcza dla przedsiębiorców, baza danych z której można zupełnie za darmo bardzo wiele się dowiedzieć. To także narzędzie, które dyscyplinuje osoby fizyczne i prawne do regulowania ewentualnych zaległych zobowiązań, by być wiarygodnym i istnieć na rynku. Oprócz Biura Informacji Kredytowej jest odwiedzany często, a raportów generowanych na potrzeby własne firm jest coraz więcej. Zatem warto sprawdzić, czy przypadkiem nasze nazwisko nie figuruje w bazie.

Zostaw komentarz